WP55DK-S022VA1-R20000
DigiKey Part Number
670-WP55DK-S022VA1-R20000TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-WP55DK-S022VA1-R20000CT-ND - Cut Tape (CT)
670-WP55DK-S022VA1-R20000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP55DK-S022VA1-R20000
Description
CONN RCPT 22 POS 0.3MM PITCH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WP55DK-S022VA1-R20000 Models
Category
Number of Positions
22
Manufacturer
JAE Electronics
Pitch
0.012" (0.30mm)
Series
Number of Rows
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.020" (0.50mm)