WP86SD-P080VA1-R20000
DigiKey Part Number
670-WP86SD-P080VA1-R20000TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-WP86SD-P080VA1-R20000CT-ND - Cut Tape (CT)
670-WP86SD-P080VA1-R20000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP86SD-P080VA1-R20000
Description
CONN PLUG 80 POS 0.25MM PITCH 0.
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.010" (0.25mm)
Manufacturer
JAE Electronics
Number of Rows
4
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.020" (0.50mm)