SC25-11HG
SC25-11HG
SC25-11HG
DigiKey Part Number
4285-SC25-11HG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC25-11HG
Description
2.5 MM W TO B CONNECTOR 11P HOUS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.098" (2.50mm)
Category
Pitch
0.098" (2.50mm)
Mfr
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Detent Lock
Connector Type
Color
Black
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C