A759MS686M1HAAE032
DigiKey Part Number
399-A759MS686M1HAAE032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759MS686M1HAAE032
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 32mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A759MS686M1HAAE032 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
32mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C