ALC10S1104DL
DigiKey Part Number
399-ALC10S1104DL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10S1104DL
Description
CAP ALUM 10000UF 80V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
80 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C