C0402C222K3RECAUTO
DigiKey Part Number
399-C0402C222K3RECAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C222K3RECAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C222K3RECAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C222K3RECAUTO
Description
CAP CER 0402 2.2NF 25V X7R 10%
Detailed Description
2200 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C222K3RECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)