C1206X475K5RAC3316
DigiKey Part Number
399-C1206X475K5RAC3316TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206X475K5RAC3316CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206X475K5RAC3316DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X475K5RAC3316
Description
4.70UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.077" (1.95mm)