C1206X475K5RAC3316 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1206X475K5RAC3316 |
Description | 4.70UF 50.0V |
Manufacturer Standard Lead Time | 34 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features Soft Termination |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.077" (1.95mm) |