C20ALGR5330AASK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 33
Unit Price: ₱4,191.72000
Datasheet
33 µF Film Capacitor 640V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
C20ALGR5330AASK
DigiKey Part Number
399-C20ALGR5330AASK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C20ALGR5330AASK
Description
CAP FILM 33UF 10% 1.4KVDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Package / Case
Packaging
Box
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
5.866" (149.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - AC
640V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)
Features
Long Life
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.2 mOhms