ESH336M050AC3AA
DigiKey Part Number
399-6576-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH336M050AC3AA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ESH336M050AC3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
190 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C