EXV225M050S9BAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1,553
Unit Price: ₱27.39000
Datasheet
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5Ohm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
EXV225M050S9BAA
DigiKey Part Number
EXV225M050S9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV225M050S9BAA
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EXV225M050S9BAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
5 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C