F862DO564K310ZLH0J
DigiKey Part Number
399-11702-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862DO564K310ZLH0J
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.56 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F862DO564K310ZLH0J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V