MPX1D0530L100
DigiKey Part Number
399-20648-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20648-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20648-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0530L100
Description
FIXED IND 10UH 3.1A 140.1 MOHM
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 140.1mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D0530L100 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.5A
DC Resistance (DCR)
140.1mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)