MPX1D0530L1R5
DigiKey Part Number
399-20643-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20643-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20643-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0530L1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 8.6A 17.7 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.6 A 17.7mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D0530L1R5 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
DC Resistance (DCR)
17.7mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)