MPX1D0840L220
DigiKey Part Number
399-20724-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20724-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20724-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0840L220
Description
FIXED IND 22UH 4.2A 98.3 MOHM
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.2 A 98.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D0840L220 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
DC Resistance (DCR)
98.3mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.341" L x 0.315" W (8.65mm x 8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)