R46KN410040H1M
DigiKey Part Number
399-12446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KN410040H1M
Description
CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R46KN410040H1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.791" (20.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V