R60EF4100506AJ
DigiKey Part Number
399-11497-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60EF4100506AJ
Description
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R60EF4100506AJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V