SCF19XV-100-1R1A009JV
DigiKey Part Number
399-SCF19XV-100-1R1A009JV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCF19XV-100-1R1A009JV
Description
CMC 1MH 10A 2LN TH AEC-Q200
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 10A DCR 6.03mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCF19XV-100-1R1A009JV Models
Category
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - AC
1000V (1kV)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Packaging
Tray
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Features
Nanocrystalline Core
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Through Hole
Number of Lines
2
Size / Dimension
1.181" L x 0.744" W (30.00mm x 18.90mm)
Inductance @ Frequency
1 mH @ 100 kHz
Height (Max)
1.122" (28.50mm)
Current Rating (Max)
10A
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
DC Resistance (DCR) (Max)
6.03mOhm