T521D227M016ATE035
DigiKey Part Number
399-T521D227M016ATE035TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T521D227M016ATE035CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T521D227M016ATE035DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521D227M016ATE035
Description
CAP TANT POLY 220UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 35mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T521D227M016ATE035 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
D
Type
Molded
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz