T599B107M2R5ATE055
DigiKey Part Number
399-T599B107M2R5ATE055TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T599B107M2R5ATE055CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T599B107M2R5ATE055DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T599B107M2R5ATE055
Description
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 1411 (3528 Metric) 55mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T599B107M2R5ATE055 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
2.5 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz