T599X336M035ATE065
DigiKey Part Number
399-17839-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-17839-1-ND - Cut Tape (CT)
399-17839-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T599X336M035ATE065
Description
CAP TANT POLY 33UF 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 65mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T599X336M035ATE065 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Manufacturer
KEMET
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Capacitance
33 µF
Manufacturer Size Code
X
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 100kHz