APHB1608CGKSEKC
DigiKey Part Number
754-2114-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2114-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2114-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHB1608CGKSEKC
Description
LED GREEN/ORANGE CLEAR 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Orange 570nm Green, 601nm Orange LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2.1V Orange 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APHB1608CGKSEKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Green, 2.1V Orange
Mfr
Current - Test
20mA Green, 20mA Orange
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
130°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
574nm Green, 610nm Orange
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm