APTD1608LSYCK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Kingbright
In Stock: 7,576
Unit Price: ₱35.13000
Datasheet
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 1.85V 0603 (1608 Metric)
APTD1608LSYCK
DigiKey Part Number
754-2039-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2039-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2039-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608LSYCK
Description
LED YELLOW CLEAR 1608 SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
APTD1608LSYCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.85V
Mfr
Current - Test
2mA
Wavelength - Peak
590nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
0.70mm Dia