KUSB67X-SMT-CS-B30TR
DigiKey Part Number
2092-KUSB67X-SMT-CS-B30TR-ND - Tape & Reel (TR)
2092-KUSB67X-SMT-CS-B30TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2092-KUSB67X-SMT-CS-B30TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUSB67X-SMT-CS-B30TR
Description
CONN USB TYPE-C R/A SMT IP68 30A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KUSB67X-SMT-CS-B30TR Models
Category
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Manufacturer
Kycon, Inc.
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Ports
1
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A