AHC0811221M025R
DigiKey Part Number
478-AHC0811221M025RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-AHC0811221M025RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-AHC0811221M025RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHC0811221M025R
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Type
Hybrid
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Capacitance
220 µF
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated
25 V