DT3215DB32768H5HPWAA
DigiKey Part Number
478-DT3215DB32768H5HPWAATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-DT3215DB32768H5HPWAACT-ND - Cut Tape (CT)
478-DT3215DB32768H5HPWAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT3215DB32768H5HPWAA
Description
3.2MM X 1.5MM TUNING FORK 32.768
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 50 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (3.2x1.5)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)
Load Capacitance
12.5pF