SV13HC102KAR
DigiKey Part Number
478-6826-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SV13HC102KAR
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)