TCJB686M006R0070
DigiKey Part Number
478-3131-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3131-1-ND - Cut Tape (CT)
478-3131-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJB686M006R0070
Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1210
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 70mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCJB686M006R0070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz