C13LPHGN515-10-6F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5073-C13LPHGN515-10-6F-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C13LPHGN515-10-6F |
Description | LCKC13+ - HG NEMA 5-15P, 10A, 12 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.00' (1.83m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT |
Datasheet | Datasheet |
Category | Cord Type SJT |
Manufacturer L-com | Wire Gauge 18 AWG |
Packaging Bag | Shielding Unshielded |
Part Status Active | Length 6.00' (1.83m) |
Style Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | Color Black |
1st Connector NEMA 5-15P | Voltage Rating 125V |
2nd Connector IEC 320-C13 | Current Rating (Amps) 10A |