RFPCB-SMA-MS18G-38 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 0
Unit Price: ₱1,543.54000
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol RF
In Stock: 843
Unit Price: ₱584.19000
Datasheet
Cinch Connectivity Solutions Johnson
In Stock: 1,704
Würth Elektronik
In Stock: 384
Amphenol RF
In Stock: 44
Mueller Electric Co
In Stock: 400
Mueller Electric Co
In Stock: 579
In Stock: 30
In Stock: 23
Pasternack
Pasternack
SMA Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Board Edge, End Launch Solder
RFPCB-SMA-MS18G-38
DigiKey Part Number
5073-RFPCB-SMA-MS18G-38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFPCB-SMA-MS18G-38
Description
RF PCB CONNECTOR, SMA, MALE, UP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency - Max
18 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Housing Color
Gold
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Brass
Part Status
Active
Body Material
Brass
Connector Style
Body Finish
Gold
Connector Type
Plug, Male Pin
Center Contact Plating
Contact Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
1000 V