FGG.1B.306.CLAD72Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
ODU
In Stock: 14
Unit Price: ₱3,166.27000
Datasheet
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
FGG.1B.306.CLAD72Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.306.CLAD72Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.306.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.1B.306.CLAD72Z Models
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C