FGG.1B.310.CLAD76Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.310.CLAD76Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.310.CLAD76Z
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
2.5A
Shell Size - Insert
310
Cable Opening
0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C