FGG.2B.302.CYCD72
DigiKey Part Number
FGG.2B.302.CYCD72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.302.CYCD72
Description
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.2B.302.CYCD72 Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
25A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C