PAG.M0.4GL.AC65G-B
PAG.M0.4GL.AC65G
DigiKey Part Number
PAG.M0.4GL.AC65G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAG.M0.4GL.AC65G
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
PAG.M0.4GL.AC65G Models
Color
Gray
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
M04
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C