Image for PFG.2B.310.CLLD72 is not available
PFG.2B.310.CLLD72
DigiKey Part Number
PFG.2B.310.CLLD72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFG.2B.310.CLLD72
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFG.2B.310.CLLD72 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
310
Current Rating (Amps)
8A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Mounting Feature
Front and Rear Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C