PHG.0B.302.CLLD52
DigiKey Part Number
PHG.0B.302.CLLD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.0B.302.CLLD52
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
PHG.0B.302.CLLD52 Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C