021812.5MXP
DigiKey Part Number
F4645-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021812.5MXP
Description
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
12.5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
63A
Melting I²t
889.0
Approval Agency
PSE, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0034 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V