02183.15MXP
DigiKey Part Number
F1754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02183.15MXP
Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
38.15
Approval Agency
CCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0173 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V