029707.5H
DigiKey Part Number
F11077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
029707.5H
Description
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MINI
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 A 32 V Fuse Automotive Requires Holder Blade, Miniature
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Packaging
Box
Melting I²t
68.0
Part Status
Active
Approval Agency
UR
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Color
Brown
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)