1.5SMB30A
DigiKey Part Number
18-1.5SMB30ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1.5SMB30ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1.5SMB30ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMB30A
Description
TVS DIODE 25.6VWM 41.4V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41.4V Clamp 36.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
25.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
41.4V