1812L010/60DR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1812L010/60DR |
Description | PTC RESET FUSE 60V 100MA 1812 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 1.5 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.6 Ohms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 15 Ohms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Voltage - Max 60V | Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA | Thickness (Max) 0.049" (1.25mm) |
Current - Trip (It) 300 mA | Approval Agency cURus, TUV |
Current - Max 10 A |