2920L260/33DR
DigiKey Part Number
18-2920L260/33DRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-2920L260/33DRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-2920L260/33DRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L260/33DR
Description
POLYSWITCH RESETTABLE PPTC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 2.6 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Time to Trip
15 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
75 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.6 A
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Trip (It)
5 A
Approval Agency
cURus
Current - Max
40 A