GDB61601Z
GDB61601Z
GDB61601Z
DigiKey Part Number
5666-GDB61601Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDB61601Z
Description
PWR DISTRIB BLOCK 1POS 160A 600V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Pole Power Distribution Block 160 A 600 V
Category
Load Side Connections Per Pole
6
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Line Side Connection Type
Screw Connection
Series
Load Side Connection Type
Screw Connection
Packaging
Box
Line Side Wire/Stud Size
#2/0-8 AWG
Part Status
Active
Load Side Wire/Stud Size
#4 - #14
Type
Power Distribution Block
Voltage - Rated
600 V
Number of Poles
1
Current Rating (Amps)
160 A