LSIC2SD065A16A
DigiKey Part Number
F11898-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC2SD065A16A
Description
DIODE SIL CARB 650V 38A TO220-2L
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 38A Through Hole TO-220-2L
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
730pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-2L
Current - Average Rectified (Io)
38A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 16 A