LSIC2SD120A15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱357.90000
Datasheet
Similar
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 2,705
Unit Price: ₱506.77000
Datasheet
In Stock: 870
Rochester Electronics, LLC
SMC Diode Solutions
In Stock: 122
STMicroelectronics
In Stock: 304
STMicroelectronics
In Stock: 990
In Stock: 513
In Stock: 950
Diode 1200 V 44A Through Hole TO-220AC
Taking SiC Mainstream: The Story of Littelfuse Power Semiconductors
LSIC2SD120A15
DigiKey Part Number
F10719-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC2SD120A15
Description
DIODE SIL CARB 1200V 44A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F
920pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
44A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 15 A