S6012DRP
DigiKey Part Number
18-S6012DRPTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-S6012DRPCT-ND - Cut Tape (CT)
18-S6012DRPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S6012DRP
Description
SCR 600V 12A TO-252 (DPAK)
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 12 A Standard Recovery Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Off State (Max)
10 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A, 120A
Voltage - Off State
600 V
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.6 A