SMBJ58CA
DigiKey Part Number
SMBJ58CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ58CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ58CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V