SMCJ15CA
DigiKey Part Number
SMCJ15CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ15CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ15CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ15CA
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 61.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ15CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.5A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V