SZSMF6L36AT3G
DigiKey Part Number
18-SZSMF6L36AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZSMF6L36AT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZSMF6L36AT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZSMF6L36AT3G
Description
ZEN TVS 600W 36V UNI SOD-123FL T
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123FL
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZSMF6L36AT3G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
SOD-123F
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V