TDB10H0SB1R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 632
Unit Price: ₱474.61000
Datasheet
Parametric Equivalent
Knitter-Switch
In Stock: 1,929
Unit Price: ₱277.50000
Datasheet
CIT Relay and Switch
In Stock: 159
C&K
In Stock: 0
C&K
New at DigiKey
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
TDB10H0SB1R
DigiKey Part Number
18-TDB10H0SB1RTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-TDB10H0SB1RCT-ND - Cut Tape (CT)
18-TDB10H0SB1RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDB10H0SB1R
Description
TDB DIP SWITCH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Height Above Board
0.091" (2.30mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Circuit
SPST
Washable
Yes
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.544" (13.82mm)